3 października 2015 r. - Sucha Beskidzka

Informacje

Górzyste tereny Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego – w takim otoczeniu położona jest Sucha Beskidzka. To dziewięciotysięczne miasto, z wielowiekową historią, jest też siedzibą powiatu suskiego. Cały region słynie z turystyki górskiej, dzięki licznym szlakom, w tym Głównego Szlaku Beskidzkiego. Przez powiat przebiegają szlaki tematyczne: szlak architektury drewnianej oraz Małopolski Szlak Owocowy (szlak borówkowy w Zawoi). Sucha Beskidzka to także miasto inwestujące w gospodarkę. W latach 2007-2013, dzięki funduszom unijnym, została utworzona i dozbrojona strefa aktywności gospodarczej. Najsłynniejszą budowlą Suchej jest Zamek – magnacka rezydencja w stylu renesansowym należąca do właścicieli dóbr suskich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz siedziba Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Nazywany jest często "Małym Wawelem" ze względu na okazały arkadowy dziedziniec.

Ze względu na duże zainteresowanie Festiwalem Funduszy Europejskich "Małopolska myśli o Tobie", jego dodatkowa - specjalna edycja - odbędzie się 3 października na dziedzińcu Zamku w Suchej Beskidzkiej.

***

Partnerzy Festiwalu w Suchej Beskidzkiej:

Kraków Airport, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Bank Pekao SA, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krakowski Park Technologiczny.

***

SPOT ZAPRASZAJĄCY 

Lokalizacja

Wskazówki dojazdu

Kontakt

Departament Zarządzania Programami Operacyjnymi

ul. Wielicka 72A
30-552 Kraków
tel.: (12) 29 90 940 fax: (12) 29 90 941

Atrakcje

Wystawcy

KOSZULKOWY.GURU

Twój rysunek na koszulce? Laurka, szkic, podziękowanie dla bliskiej osoby – co tylko przelejesz na papier wkrótce znajdzie się na tiszercie. Grupa TeamWork FOTOTISZERT.PL przygotowała świetną zabawę, w której to Ty jesteś kreatorem i wizjonerem, a której efekty możesz prezentować wszędzie tam, gdzie się pojawisz. 

Powstałe podczas warsztatów rysunki zostaną zeskanowane, następnie wydrukowane na koszulkach (rozmiar do wyboru) i za niewielką opłatą wysłane w ciągu dwóch dni roboczych pod wskazany adres. Firmowe tiszerty, zarówno dla dzieci jaki i dorosłych, będzie można także wygrać w konkursach organizowanych przez wystawcę. A więc: zaprojektuj własną koszulkę i pokaż światu swoją osobowość!

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Watch This!

Unikatowa biżuteria upcyklingowa. Brzmi tajemniczo? Zapraszamy do stoiska Watch This! Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć i zakupić oryginalne produkty firmy. Będzie można wykorzystać z pozoru zużyte materiały i stworzyć z nich niecodzienne projekty. Dla dzieci przewidziane są warsztaty tworzenia zabawek z puszek, rolek papierowych itp. Połączone zostaną z pogadanką na temat sposobów ochrony środowiska poprzez art-recykling. 

Watch This! to krakowska firma, istniejąca na rynku od 2014 roku. Należy do Stowarzyszenia Twórców Biżuterii Ręcznie Robionej. Tworzy biżuterię handmade z mechanizmów zegarkowych: pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, spinki do mankietów oraz elementy wystroju wnętrz. Ich oferta skierowana jest do miłośników oryginalnej biżuterii upcyklingowej, która poza walorami estetycznymi przyczynia się do ochrony środowiska. Wyznacznikiem firmy są trzy określenia: piękno, unikalność, ekologia.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Miłośników Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” nie trzeba będzie namawiać do odwiedzenia stoiska podczas Festiwalu Funduszy Europejskich. Dotychczas Muzeum zgromadziło niemal 7 tys. muzealiów oraz ponad 12 tys. archiwaliów. Są to głównie dary Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie, a pamiątki historyczne mają często charakter eksponatów-relikwii. 

Na stoisku wystawcy odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Ponadto będzie można wziąć udział w rodzinnych grach i rozwiązać łamigłówki. Ideą Muzeum AK jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia wraz z jego duchowa genezą oraz kształtu jego dziedzictwa patriotycznego aż po współczesność.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Garncarnia Edwarda Gacka i Adama Kościelniaka we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju

Garncarnia Edwarda Gacka i Adama Kościelniaka to jedna z nielicznych atrakcji tego typu na terenie Małopolski. Turyści odwiedzający warsztat mogą na miejscu przypatrywać się jak na specjalnym kole wyrabiane są talerze, kubki, misy, dzbanki, kufle, dzwonki, które następnie wypala się w piecu i zdobi. 

Garncarstwo jest najstarszym zawodem rzemieślniczym występującym w Rabce i jej okolicach. Dzięki bogatym zasobom gliny pojawiło się na tym terenie już na przełomie XVI i XVII wieku. Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich odbędą się pokazy toczenia naczyń ceramicznych na zabytkowym kole garncarskim. Chętni będą mogli zakupić pamiątkowe wyroby.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Galeria „Pod Lilianną” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju

We wnętrzu jednej z najstarszych willi w Rabce-Zdroju mieści się nietuzinkowa Galeria „Pod Lilianną”. To miejsce skupiające twórców ludowych, których pracę można podpatrywać podczas ich codziennych dyżurów. Artyści malują na szkle, haftują, zdobią przedmioty metodą decoupage, rzeźbią w drewnie, a nawet wyrabiają naczynia ceramiczne. Dzieła, które powstają w Galerii „Pod Lilianną” będzie można oglądać podczas Festiwalu Funduszy Europejskich. 

Na stoisku wystawcy odbędą się warsztaty artystyczne, m.in. malarstwa na szkle i bibułkarstwa. Zobaczymy różne wyroby rękodzielnicze – od stroju góralskiego, po biżuterię, dodatki, hafty czy dzieła metaloplastyczne. Przyjście do Galerii „Pod Lilianną” to wyjątkowa możliwość zapoznania się z twórczością rabczańskich artystów plastyków.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Kolorowy Zwierzyniec Kasi we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju

Szmaciane czy drewniane? W Kolorowym Zwierzyńcu Kasi znajdziemy bogaty wybór ręcznie wykonywanych ekologicznych zabawek. To prawdziwe rękodzieło, które powstaje według autorskich projektów. Na stoisku wystawcy będzie można zakupić zarówno niezwykłe zabawki, jak i torebki filcowe w różnych rozmiarach. 

Kolorowy Zwierzyniec Kasi to mała firma rodzinna. Wszystkie zabawki są wykonywane ręcznie, z dbałością o najmniejsze szczegóły oraz o wysoką jakość materiałów. Dzięki temu wszystko co wychodzi z pracowni jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Do wykonania zabawek używane są tylko materiały atestowane, bezpieczne dla dzieci oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Mago – Bawełniany Raj

Rękodzieło jest dziś utożsamiane z luksusem. I trudno się temu dziwić, kiedy przyglądamy się oryginalnym przedmiotom projektu Mago – Bawełniany Raj. Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich będzie można zakupić ręcznie wykonane zabawki, artykuły niemowlęce oraz dekoracje do wystroju wnętrz. Wszystko zostało uszyte z najwyższej jakości tkanin. 

Mago – Bawełniany Raj przygotowało coś specjalnego dla miłośników rękodzieła. Na stoisku wystawcy będzie można przejść kurs szycia np. gustownej broszki. Krok po kroku dowiemy się jak z kawałków materiału wyczarować piękną biżuterię. Na aktywnych uczestników będą czekały konkursy z nagrodami.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Haft Artystyczny „Szarotka”

Nietypowo, a zarazem ekskluzywnie - dzięki haftowym zdobieniom nikt nie odmówi Ci oryginalności. Przekonać się do tego będzie można podczas Festiwalu Funduszy Europejskich. Na stoisku studia haftu "Szarotka" odbędą się pokazy haftu komputerowego, który jest najtrwalszą metodą zdobienia odzieży użytkowej i firmowej (logotypy), ale również ubranek dziecięcych, dodatków okolicznościowych i prezentów. Będzie można także zakupić niezwykłe wyroby firmy. 

Studio Haftu "Szarotka" to firma, która oferuje szeroko pojęte usługi haftu komputerowego. Nowoczesna maszyna wykorzystywana do projektowania haftu pozwala na wykonanie oryginalnego pomysłu klienta. Można u nich zamówić dodatki ślubne i okolicznościowe, a także prezenty z okazji urodzin, imienin, narodzin dziecka itp.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”

O specyfice danego terenu wiele mówią różne czynniki kulturowe, ale chyba najbardziej jego charakterystyczne przysmaki. Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich na stoisku Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze” będzie można degustować różne produkty regionalne Podbabiogórza. Zaprezentowane zostaną również materiały promocyjno-informacyjne, m.in. publikacje, ulotki, kartki pocztowe, gadżety reklamowe itp. Będzie można uzyskać informacje na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Uwzględnia także ochronę oraz promocję środowiska naturalnego, krajobrazu i zasobów historyczno-kulturowych, rozwój turystyki, działania edukacyjne oraz popularyzację i rozwój produkcji wyrobów regionalnych.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:30

Koncerty

NordFit ... z myślą, że miejsce tworzą ludzie!

Fitness to ogół świadomego i celowego oddziaływania ruchem na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne oraz sprawność umysłu. Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich instruktorki NordFit zaproszą na gorący pokaz ZUMBY. Proste kroki taneczne, świetne kombinacje ruchów i motywująca muzyka pozwolą na wspólną zabawę. Podczas ZUMBY będzie można poczuć atmosferę świetnej imprezy – połączenia żywiołowego tańca i poprawiającego kondycję aerobiku.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 13:40

Big Band (uczniowie Szkoły Muzycznej)

W szerokiej gamie utworów tego BIG BANDU każdy znajdzie coś dla siebie! Uczniowie Szkoły Muzycznej w Suchej Beskidzkiej zadbają o wyrafinowane gusta wszystkich słuchaczy. Zagrają zróżnicowany repertuar – od popularnych piosenek po utwory muzyki jazzowej. Młodzi artyści działają dopiero od roku, ale w swoim dorobku mają już występy podczas lokalnych uroczystości oraz udział w letnich warsztatach w Jarosławcu.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 14:30

Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej

Repertuar orkiestry to przede wszystkim: marsze, hymny, muzyka klasyczna oraz pieśni religijne. Nie brakuje w nim również muzyki filmowej i rozrywkowej. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną w uroczystościach obchodzonych w Suchej Beskidzkiej i regionie, o czym będziemy mogli się przekonać podczas Festiwalu Funduszy Europejskich na Zamku Suskim.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 15:20

Ziemia Suska

Zespół tworzą ludzie o szerokim przekroju wiekowym i zainteresowaniach. Łączy ich jedno – pasja i chęć utrwalenia tego, co piękne i wartościowe pod Babią Górą. Ziemia Suska prezentuje folklor Górali Babiogórskich, kultywuje śpiew, obrzędy i tradycje miejscowe. Zespół wykonuje pieśni babiogórskie, wykorzystuje w programach tańce z tego regionu.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 16:10

Kapela Mała Ziemia Suska

Członkowie Kapeli grają na instrumentach tradycyjnych – skrzypcach, basach, dudach, heligonkach, okarynach i piszczałkach. Kultywują obrzędy oraz tradycje miejscowe, głownie folklor Górali Babiogórskich. Kapela stara się ponadto przybliżać nuty podhalańskie, żywieckie, Beskidu Śląskiego, orawskie, spiskie, a także inne - słowackie i węgierskie. Prezentuje rodzimy folklor na terenie całego kraju i poza jego granicami.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 16:40

Paulina Bisztyga

Twórczość Pauliny Bisztygi to inspiracja wieloma dziedzinami sztuki i połączenie różnorodnych form aktywności twórczej. Paulina pisze, komponuje, śpiewa, maluje. Jest autorką wielu tomików poezji, tekstów piosenek i autorskich albumów: Nie ma się co bać, Proste jest prawo miłości, Z miłości. Podczas koncertu zaśpiewa pieśni Lhasy de Sela, Mercedes Sosy, Violety Parra oraz autorskie kompozycje.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 17:30

Future Folk

Zespół Future Folk to innowacyjny projekt, który łączy muzykę taneczną z góralszczyzną. Z mocnym akcentem ruszyli na podbój polskiej sceny artystycznej. Grają muzykę, która odzwierciedla ich charaktery: góralską charyzmę, siłę nowoczesności i taneczny temperament. Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin rodem z Zakopanego wnoszą typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.

Data i godzina atrakcji: 03 października 2015 roku 19:00